Při výběru spacího pytle je dobré se zamyslet nad několika otázkami, které pomohou se správným výběrem spacího pytle.
V jakém teplotním prostředí budeme nocovat?
Jedna z nejdůležitějších otázek, na kterou je dobré znát odpověď. Proto je dobré vědět, jak rozdělit spacáky podle prostředí:
Letní spacáky
Spacáky určené pro letní teplé období – červen až srpen. Spacáky jsou velice lehké někdy až ultralehké (do 1000g) a hodí se proto na pěší turistiku, cykloturistiku nebo pro vodáctví.
Třísezónní spacáky
Ve spacácích můžete nocovat od jara do podzimu. Je to tzv. univerzální spacák. Spací pytel má tu výhodu, že můžete mít pouze jeden spacák a přespíte v něm jak na jaře, v létě, tak i na podzim. Nevýhoda spacího pytle je, že má vyšší hmotnost (od 1200g a výše) a větší rozměr.
Zimní spacáky
Jak sám název napovídá, spacáky jsou určeny pro zimní období nebo pozdní podzimu. Určitě není vhodné spát v těchto spacácích za teplých letních večerů.
Jaké teplotní určení spacího pytle?
Teplotní určení spacáků dle jednotné Evropské normy EN 13537 je stanoven:
Komfort (horní komfort)
Teplota, při které uživatel ležící v uvolněné poloze na zádech v celkové tepelné rovnováze a nepociťuje chlad. Vztaženo k postavě běžné ženy za běžných podmínek.
Limit (dolní komfort)
Spodní hranice, při které uživatel ležící ve skrčené poloze v celkové tepelné rovnováze a ještě nepociťuje chlad. Vztaženo k postavě běžného muže za běžných podmínek použití.
Extreme
Spodní extrémní teplota, při které hrozí nebezpečí poškození zdraví v důsledku podchlazení. Vztaženo k postavě běžné ženy za běžných podmínek použití.
Jakou velikost má mít spací pytel?
Lidské tělo trvale produkuje teplo a tím přirozeně ohřívá prostor kolem sebe. Proto je dobré vybírat velikost spacího pytle o něco větší max. 35 - 40 cm, než je výška postavy, aby byl zaručena dobrá akumulace tepla a pohodlné spaní. Obvykle mají spacáky velikost:
215 cm - pro postavy vysoké 175 – 185 cm
230 cm - pro postavy vysoké 185 – 195 cm
195 cm – pro postavy vysoké 165 – 175 cm
165 cm – pro postavy vysoké 130 cm (děti)
U některých sbalených spacáků lze zmenšit objem pomocí kompresních obalů až o 40%.
Používané izolační materiály?
Spacáky mají izolace, které jsou v drtivé většině tvořeny z dutých vláken nebo kombinací několika vláken (mikrovlákno), které je lepší než duté vlákno. Výrobci používají vlastní označení izolačních vláken, která mají své specifické vlastnosti. Nicméně každý výrobce se snaží, aby nová generace vláken byla lehčí, teplejší a extrémně stačitelná.
Pro zimní a expediční spacáky se používá pravé husí peří, které má velice dobré izolační vlastnosti. Využívá se jak prachové peří, tak drané peří, přičemž nejlepší izolační vlastnosti má prachové peří.
Tyto spacáky mají výhodu, že v nich přečkáte mrazy i – 17°C, ale počítejte s těžší zátěží spacáku a s nevhodností pro alergiky.
Používané vnitřní a vnější materiály?
Důležitými vlastnostmi spacího pytle je vodo odpudivost a prodyšnost. Vodoodpudivá úprava vnějšího materiálu zamezuje absorpci vlhkosti z okolí do izolační náplně. Prodyšnost vnějšího i vnitřního materiálu dovolujete tělesným výparům volně procházet izolační náplní a rozptylovat se po okolí. Tělo zdravého člověka v běžných klima podmínkách vyprodukuje během jedné noci cca 700g páry.
Většinou vnější a vnitřní materiály spacího pytle bývají z polyesteru nebo polyamidu. U některých spacáků se používá do vnitřní částí příměs bavlny, která vytváří lepší pocit při spaní.