Jak pečovat o motorovou pilu, motorová pila údržba a servis
Ať už máte motorovou pilu Stihl, Husqvarna nebo od jakéhokoliv jiného výrobce, hobby, farmářku nebo profi motorovou pilu, tak mezi základní pracovní návyky by měla patřit pravidelná péče a údržba motorové pily. Mezi nejběžnější neduhy nečištěné a neudržované řetězové pily patří celkově špinavá pila, nadměrně volný a tupý řetěz, nerovnoměrně opotřebovávaná lišta s otřepy a zanesený, špinavý vzduchový filtr. Vodící lišta řetězu bývá ucpaná a nedostatečně mazaná. Nejběžnější údržbu motorové pily je schopen každý kdo pracuje s motorovou pilou provést sám. Pro odbornější údržbu jako například přebroušení řetězu vyhledejte odborný servis.
Pro běžnou péči o motorovou pilu si vystačíme jen s malým množstvím potřebného nářadí a pomůcek. Připravit bychom si měly klíč na svíčky opatřený z druhé strany šroubovákem, technický benzín, štěteček, dřevěný kolíček nebo špachtli a tlakovou maznici.
1. Demontáž motorové pily
Pokud je řetěz u pily příliš napnutý, nejprve povolíme napínák řetězu. V případě, že je řetěz pily volný, tak jej povolovat nebudeme. Pomocí klíče na svíčky povolíme matku (nebo více matek, záleží na typu pily), která drží kryt řetězu a řetězky. Po odstranění krytu opatrně sundáme řetěz s lištou. Pomocí technického benzínu a štětečku zbavíme vnitřní i vnější části pily všech nečistot a usazenin. Na rozrušení velkých nánosů použijeme dřevěný kolík nebo dřevěnou špachtli. Řetěz - jednou za čas je vhodné celý řetěz ponořit do nádoby s olejem. Tak se promažou všechny nýty a uvolní se usazené nečistoty. Po vyjmutí z oleje řetěz motorové pily nechte důkladně okapat.
2. Lišta motorové pily
Mezitím důkladně vyčistěte vodící lištu řetězu. Pomocí dřevěného kolíku a štětečku odstraňte ze všech částí lišty, vodící drážky a mazacích kanálků nečistoty a usazeniny. Lištu od pily lze také nastříkat vhodným přípravkem typu Arva atd. Poté lištu pily vyčistěte hadrem. Pomocí jemného pilníku strnete otřepy, které vznikají na spodní části lišty při řezání. Před demontáží lišty si vždy zapamatujte, kterou částí byla lišta nahoře a kterou dole a při každém broušení řetězu lištu otáčejte. Zabráníte tak jejímu jednostrannému opotřebování a prodloužíte její životnost. Vyčistěte mazací kanálky lišty a přední vodící růžici uchycenou na ložisku. Pomocí tlakové maznice namažeme přední ložisko.
3. Vzduchový filtr a zapalovací svíčka motorové pily
Zanešený vzduchový filtr zamezuje tvorbě optimální palivové směsi a benzínovou řetězovou pilu zbytečně dusí. Pila pak nedosahuje optimálního výkonu a zbytečně dochází k opotřebení motoru. Filtr motorové řetězové pily může být pěnového typu nebo z netkané textilie. Filtr demontujeme a vzniklý prostor odkryté karburace opatrně překryjeme čistým hadrem tak, aby se do karburátoru nedostaly nežádané nečistoty. Filtr doporučujeme umýt jarem nebo jiným prostředkem na mytí nádobí pod vlažnou tekoucí vodou. Jemným štětečkem pak filtr zlehka, ale důkladně vymyjeme. Před nasazením filtru zpět do motorové pily jej nechte důkladně oschnout nejlépe do druhého dne.
Svíčku vymontujeme pomocí svíčkového klíče, zkontrolujeme její stav, a zda hází dostatečně silnou jiskru. V případě, že je svíčka vadná, vyměníme ji za novou.
4. Montáž a zprovoznění motorové pily
Z vyčištěných dílů zkompletujeme opět motorovou pilu do složeného stavu. Správně napneme řetěz. Doplníme olej pro mazání lišty do olejové nádrže a správně namíchanou palivovou směs do benzínové nádrže. Nastartujeme motorovou pilu a překontrolujeme její chod. Pilu vypneme. V případě, že se chystáme pilu zazimovat, nebudeme do ní lít palivo ani olej. To ponecháme na jaro. Nezapomeňte při práci s motorovou pilou používat doporučené pracovní postupy a potřebné ochranné pomůcky jako jsou pevné boty, pracovní kalhoty a blůza, rukavice, štít, přilba a sluchadla a bezpečnostní brýle.
Doporučujeme motorové pily a elektrické pily z našeho e-shopu. Nabízíme motorové a elektrické pily ověřených dodavatelů s garancí záručního servisu po celé ČR.